A magyar nyugdíjakra az állam közel dupláját költi, mint oktatásra vagy az egészségügyre, ráadásul ez a rendszer hosszabb távon nem tudja magát finanszírozni, önfinanszírozó képessége csak 2033-ig megoldott. Mi lesz utána? – teszi fel a kérdést a Napi.hu.
Az elmúlt évek változtatásai után szufficitessé vált a nyugdíjkassza, és az már most is látszik, hogy ez a rendszer nem fenntartható; a pozitív egyenleg 2033-2035 körül átlépi a nullát, azaz a mostani intézkedések hatása eltűnik, innentől folyamatosan emelkedik a hiány, 2050-ben már a GDP 3-4 százaléknál jár a deficit – olvasható a Napi.hu-n.
Az egyre emelkedő hiányt a fiataloknak kell valahogy előteremteni, hiszen a nyugdíjkassza nem tudja magát hosszabb távon finanszírozni – írja a Napi.hu Vértesy László, a Civitas Intézet Gazdasági és Társadalomtudományi Kutató Zrt. Zrt. vezérigazgatójának, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docensének előadása nyomán.
Botos József, az Országos Társadalombiztosítási Főigazgatóság korábbi főigazgatója szerint lesz nyugdíja a mai fiataloknak. Kérdés, mennyi.
“Egyrészt masszívan növekszik a nyugdíjasok száma, ami miatt politikai – mivel egyre nagyobb részét adják a szavazótábornak – és etikai alapon nem lehet hagyni, hogy kétmillió ember az éhhalál szélére sodródjon azért, mert nincs nyugdíja. Másrészt ez a masszív réteg nem zárható ki a társadalomból, hiszen 35-40 évig hozzájárultak a nemzeti vagyon gyarapodásához, ezért jogot is szereztek erre a juttatásra. Az viszont már más kérdés, hogy mennyi lesz a nyugdíj” – idézi a szakértőt a lap.
Azt is mondta, a pesszimista verzió szerint 2026-ban még a befolyó járulékok fedezik a nyugdíjkiadásokat, de utána 2056-ban már csak 39 százalékos lesz a mostani 71 százalékos helyettesítési ráta.
Varga Zsolt, a Somogy megyei nyugdíj-biztosítási igazgatóság volt igazgatója a rendezvényen azt mondta: van még egy kis idő” arra, hogy ne történjenek visszafordíthatatlan következmények – írja a Napi.hu.
A teljes cikk ITT olvasható.
Kövess minket a Facebookon is!