Yellow

Vekerdy: Az anya bátran kösse magára a gyerekét!

Vekerdy Tamás szerint jó a hordozás, de nem dogmaszerűen.

 

 

A Facebookon, illetve kismama csoportokban rendszeresen vitatéma, jó-e a gyermek hordozása, vagy sem. Van, aki úgy véli, feltétlenül szükséges, mert ezáltal szorosabb kötődés alakul ki, más anyák szerint azonban nem feltétlenül jó.

Tény, hogy kutatások is bebizonyították, hogy a baba testközelben való hordozása – hordozókendőben vagy más textil hordozóeszközben -, azon túl, hogy tehermentesíti a szülő karját, számos előnnyel járhat a baba számára is. Megfigyelések szerint a hordozás erősíti a kötődést az anya (vagy az apa) és a csecsemő között, és ezzel összefüggésben csökkenti a szülés utáni depresszió kialakulásának kockázatát – írta korábban az Origo. 

Vekerdy Tamásnak erre is van válasza.

„Tényleg jó-e a hordozás? Igen, szerintem – és a kutatási eredmények szerint is – az. De nem dogmaszerűen! Jönnek a levelek, hogy ’én nem bírom magamra kötni, mert megfájdul a hátam és ideges leszek tőle, de attól félek, hogy ha nem teszem, akkor árthatok a gyereknek’. Ezeknek az anyáknak azt szeretném üzenni, hogy: nyugi! Az indián anyák nem azért kötik magukra a gyerekeiket, mert a ’kötődő nevelés’ hívei” – írja Vekerdy Tamás Jól szeretni című könyvében, amelyből most a pszichológus Facebook-oldalán szemléztek. 

A pszichológus szerint ők azért kötik magukra őket, mert természeti életet élnek, napközben fizikai munkát végeznek, “és nem akarják a gyerekeiket letenni maguk mellé a kígyók járta földre a brazíliai vagy egyéb dél-amerikai őserdőkben.”

“Tehát: ez így praktikus nekik, miközben jó a gyereknek is. Nekünk a saját életünkben kellene megpróbálnunk viszonylag természetesen, hitelesen viselkedni. Hadd mondjam el mindig újra: a legfontosabb a kongruencia, az önmagunkkal való azonosság. Azonosnak lenni azzal, amit érzünk. Igen, az anya bátran kösse magára a gyerekét – ha az neki, nekik akkor, ott kényelmes így. Tényleg jók, praktikusak ezek a különböző hordozóeszközök, kendők, hátizsákok. De ha nem esik jól a hordozás, vagy a gyerek nyüglődik a kendőben, hátizsákban, és láthatóan nem érzi magát komfortosan benne (mert ilyen is van), akkor az egész többet árt, mint használ, mert magunkra kényszerítünk valamit, ami nem egyezik meg a belső érzületünkkel” – írja Vekerdy Tamás. 

 

Az oldalon megjelenő és olvasható véleményekért és hozzászólásokért a blog semmilyen nemű felelősséget nem vállal.  

Kövess minket a Facebookon is

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!