Ezt biztos nem tudta az ország legidősebb kutyájáról

Meghalt a világ talán legidősebb kutyája, Buksi. A Családi Kutya Program munkatársa, Bognár Zsófia korábban igen terjedelmes cikket közölt az ebről, amiből különleges dolgok derültek ki a kutyáról. 

 

 

Sárrétudvaron, a Sárréti Pegazus Lovarda és Vendégházban élt Buksi, aki 27 éves volt. A husky-keverék kutyus hazánk – de talán a világ – legidősebb, élő, ismert kutyája volt.

Az ELTE Etológia Tanszékének Szenior Családi Kutya Program kutatócsoportja családi kutyákon vizsgálja az öregedést, így került a képbe Buksi is. 

“A program több mint száz idősödő kutya életét követi négy éven át. A kutatásban való részvétel egyetlen feltétele a 8 éves kor elérése. Az emberi öregedés nemkívánatos folyamatainak megértésén kívül a projekt a családi és munkakutyák egészséges élettartamának meghosszabbításához is hozzájárul” – írta korábban Bognár Zsófia, aki arról is mesélt a cikkben, hogy Buksi hírére a kutatócsoport tagjai több alkalommal is ellátogattak Sárrétudvariba.

Az idős kutyától vér- és nyálmintát vettek, és viselkedésteszteket végeztek vele. 

Kubinyi Enikő, a kutatócsoport vezetője akkor azt mondta Buksiról: 

“Boldogan, kiegyensúlyozottan él. Nagyon szeret enni, nyers csirkenyesedéket kap, jó nagy adagot, minden reggel. Naponta többször körbejárja a lovardát, megjelöli a fontos helyeket. Télen-nyáron kint alszik egy védett zugban egy szőnyegen, ha még nagyobb kényelemre vágyik, befekszik az istállóban a szénába. A lovakat okosan elkerüli, de emberektől nagyon szívesen veszi a simogatást. Életében először volt rajta hám, meg se kottyant neki, szépen ment a pórázon, és gyönyörűen dolgozott a viselkedéstesztekben a húsért, kisebb pihenőkkel két órán át, pedig nem ismert minket. Nagyon jó állapotban van szellemileg és fizikailag egyaránt és még barátságos és nyugodt is. Különleges kutya.”

A matuzsálem projekt célja az volt, hogy jobban megértsék a várható élettartamot és az egészséges öregedést befolyásoló genetikai variánsokat. 

A Szenior Családi Kutya Programra egyébként folyamatosan lehet jelentkezni. 

A teljes cikk itt olvasható. 

Címkék: ,
Az oldalon megjelenő és olvasható véleményekért és hozzászólásokért a blog semmilyen nemű felelősséget nem vállal.  

Kövess minket a Facebookon is

 

Tovább a blogra »